Czy rozmowa z przełożonym musi być stresująca?

Kto nie stresował się przed rozmową z szefem w cztery oczy, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ale czy rozmowa z przełożonym naprawdę musi być tak stresująca?

Spotkania z szefem bywają momentami pełnymi stresu i niepokoju, ale jednocześnie stanowią unikalną okazję do rozwoju zawodowego i budowania pozytywnych relacji.

Zapraszam Cię do lektury mojego artykułu na portalu Infor “Bezstresowe spotkania oko w oko z szefem. Jak skutecznie rozmawiać 1:1?”

Dowiedz się, jak skutecznie komunikować się z przełożonym, zadawać mądre pytania i wykorzystać te spotkania do budowania swojego sukcesu zawodowego.

Streszczenie artykułu:

W artykule podkreśliłam, że rozmowa z przełożonym często stanowi źródło stresu dla pracowników, ale jest to także świetna możliwość budowania relacji i wyrażania potrzeb.

Przedstawiam badania przeprowadzone przez zespół z Harvard Business Review, które pokazują, że wiele spotkań 1:1 sprowadza się do zainteresowań samego menedżera, a nie pracownika. Dzieje się tak z powodu braku odpowiednich szkoleń dla kadry zarządzającej. Powołałam się na książkę Stevena G. Rogelberga, „Glad We Met: The Art and Science of 1:1 Meetings”, w której autor podkreśla, że udane spotkania 1:1 powinny uwzględniać zarówno praktyczne, jak i osobiste potrzeby pracownika.

Kluczowe elementy efektywnej komunikacji.

Jak zatem skutecznie komunikować się z przełożonym, aby spotkania przyniosły Ci realne korzyści?

  • Rozpocznij rozmowę od łagodnego pytania, np. „Jak się dzisiaj czujesz?” lub „Czy wszystko u Ciebie w porządku?” aby złagodzić napięcie.
  • Nie bój się wyrazić swoich oczekiwań i potrzeb. 
  • Proś o wsparcie i feedback, zadawaj dodatkowe pytania. 
  • Słuchaj uważnie i dopytuj o kluczowe informacje. 
  • Skup się na znalezieniu wspólnego gruntu z szefem.
  • Pozytywnie zakończ spotkanie. Podziękuj szefowi za poświęcony czas.

Rozmowa z szefem nie musi być stresująca, a spotkania 1:1 to doskonała okazja do budowania pozytywnej relacji z przełożonym. Skuteczna komunikacja z szefem może przyczynić się do Twojego rozwoju zawodowego i pozytywnego wpływu na firmę.

Zapraszam serdecznie do lektury całego artykułu.